Zoldjogsi.hu
Bikeability – Kerékpározási ismeretek és közlekedésre nevelés a XXI. században

 

Angliában és Wales-ben több mint 20 szakmai szervezet - többek között a brit Közlekedési Minisztérium, a RoSPA (Royal Society for Prevention against Accidents), az Egészségügyi Minisztérium, valamint az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium - közreműködésével létrehoztak egy kerékpáros képzéssel foglalkozó nemzeti programot, a Bikeability-t. 

 

A program a fiatalok kerékpáros gyakorlati ismereteinek fejlesztése mellett nagy hangsúlyt fektet a közlekedésre nevelés elméletére is, azaz megismerteti a tanulókat a közlekedés szabályaival, veszélyeivel, a helyes közlekedés és úthasználat módjával. A képzésnek köszönhetően a diákok felkészültebben és nagyobb felelősségtudattal kapcsolódhatnak be a közúti közlekedésbe. A kerékpárosok közlekedésre nevelése azért különösen fontos, mert az őket ért balesetek száma az összes közlekedési balesethez viszonyítva aránytalanul magas, főleg a fiatalok és gyerekek körében.

Eddig a program keretén belül több mint 250 000 fiatal kerékpárost képeztek ki és díjaztak valamilyen módon. A Bikeability-t koordináló szervezetek célja, hogy legalább félmillió gyermek vegyen részt a képzésben 2012-ig. A végső cél, hogy a jövőben minden általános iskolás gyermek elmondhassa magáról, hogy volt lehetősége részt venni a programban.

A program honlapján az érdeklődők célcsoportonkénti bontásban (gyermek, tanár, szülő, a programhoz csatlakozni kívánó szervezet) tartalmaz minden fontos információt a kerékpározásról. A honlap részletesen bemutatja a képzéseket, és segítséget nyújt a megfelelő tanfolyam kiválasztásában.

Az oldalon a kerékpározás előnyeire is felhívják a figyelmet, és bíztatják az olvasót e hasznos, egyszerű és egészséges közlekedési mód igénybevételére. A kerékpározás fő előnye, hogy gyorsabb a gyaloglásnál, környezetkímélő, szabad és végül, de nem utolsó sorban csökkenti a szívbetegségek kockázatát, valamint az elhízás lehetőségét, így fitt formában tartja a kerékpárost.

A Bikeability programban korosztály és tudásszint alapján 4 szintet különböztetnek meg. Amennyiben valaki kezdő kerékpározó, akkor az első szinttel célszerű kezdenie, de ha csak a technikai és biztonsági tudását szeretné fejleszteni, elkezdheti a képzést a 2. vagy 3. szinten is. (Fontos megjegyezni azonban, hogy a közlekedésben mindig lehet újat tanulni, és a közlekedésről szerzett információ és tudásanyag az életben igen hasznos lehet.)

Az 1. szinten történő képzés a kezdőknek szól. Forgalomtól elzárt helyen tanítják meg a kerékpár helyes használatát és az alapvető technikai fogásokat. Az alaptudást 3-12 fős csoportokban lehet elsajátítani. Így megtanulhatják a pedálozást, a manőverezést, a jelzéseket, a megállást, valamint a különböző felszerelések használatát. Ezen a szinten a tanulóknak részletesen bemutatják a kerékpár műszaki és biztonsági felszereléseit, és elmagyarázzák azok használatát, karbantartásuk módját. Ez fontos dolog, ugyanis sok baleset következik be amiatt, hogy a kerékpárok nincsenek megfelelően karbantartva, ami kis odafigyeléssel és a jármű indulás előtti átellenőrzésével elkerülhető lenne.

A 2. szinten is 3-12 fős csoportokat képeznek, de itt már a közúton, forgalomban történik az oktatás. Még csak rövid utakat tesznek meg, mint például az iskolába vezető út. Ez alatt részletesen elsajátítják a közlekedési szabályok és jelzések megfelelő alkalmazását. A képzésnek ebben a részében is beszélnek a felszerelésekről, elsősorban a biztonsági eszközökről, például a bukósisak megfelelő kiválasztásáról és beállításáról.

A képzés 3. szintjén már forgalmas útvonalakat is érintenek. Ez a szint a gyakorlottabb kerékpárosok részére szól. A résztvevők minden úttípuson és sokféle közlekedési szituációban kipróbálhatják magukat, ahol igen hasznos tapasztalatokat szerezhetnek, így a későbbiekben a veszélyes közlekedési helyzeteket könnyebben és biztonságosabban tudják majd megoldani. A képzés részeként a tanulók azt is gyakorolják, hogy hogyan kell megtervezni az utazások útvonalát úgy, hogy minél biztonságosabb helyeken történjen a kerékpározás.

A gyerekek mellett a felnőtteknek is lehetőségük van részt venni a programban. Nekik egy külön kurzust indítanak „Kerékpáros készségfejlesztés felnőtteknek” néven. Idősebb korban ugyanis az egyéni korlátok miatt nehéz az embereket rávenni arra, hogy elkezdjenek kerékpározni. A képzés során azonban a kerékpár használatát és a közlekedési szabályokat a tapasztalt és segítőkész oktatók az alapoktól indulva tanítják meg, így akinek eddig soha nem volt lehetősége arra, hogy megtanuljon kerékpározni, az is most félelem nélkül kezdheti el.

Az oldalon lehetőség van online regisztrációra is. A regisztrált felhasználók hozzáférnek a Bikeability teljes tudástárához, valamint megrendelhetik a program nyomtatott anyagait és egyéb eszközeit.

A Bikeability mintájára Európai Uniós támogatással BringaSuli néven Magyarországon is elindult egy kerékpáros képzés. A szervezetten, szakmailag szigorúan ellenőrzött keretek között megvalósított hasonló kezdeményezések hatására kevesebb gyermek sérül meg közlekedési balesetben, valamint az átadott elméleti és gyakorlati tudás, és a felnövekvő generáció éretten és felelősségteljesen használja majd az utakat.

 

További információ:

http://www.dft.gov.uk/bikeability/

http://www.kerekparinfo.hu/biciklisuli

 

A jövő zöldje
Autó nélkül
A nagy KRESZ teszt